Zeiss V8 NA 2.8-20x56
#60 Plex Reticle - Ballistic Stop - 0.25 MOA
- Item: 522133-9960-040
- Brand: Zeiss
- Condition: New
In stock
$3,899.99
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 2.8X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.8X to 20X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 9.9mm - 2.8mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 46.0 ft - 6.0 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 meters to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 28.0 oz |
| Length | 13.8" |



