Zeiss V8 NA 4.8-35x60
#90 AHR Reticle - Ballistic Stop - 34mm Tube - 0.25 MOA
- Item: 522143-9990-040
- Brand: Zeiss
- Condition: New
In stock
$3,999.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 4.8X - 35X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4.8X to 35X |
| Objective Lens Diameter | 60mm |
| Exit Pupil | 9.9mm - 1.7mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26.0ft - 4.0ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 meters to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 35.1 oz |
| Length | 15.7" |



