Zeiss Victory V8 1.1-8x24
- Item: 522101-9960-000
- Brand: Zeiss
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
Zeiss Victory V8 1.1-8x24 Rifle Scopes 522101-9960-000 are designed for every hunting application for hunters who demand exceptional performance. The Zeiss Victory V8 riflescopes are fitted with many features such as ultra-premium optics, rugged design, extra large eye box, with an 8x zoom ratio. A large eye box enables the hunter to quickly and fully visualize, identify and obtain the target quickly in the sight picture for best target acquisition results. This model features a 30mm main tube, capped turret, fixed parallax, and the #60 illuminated reticle. The brighter illumination ensures a visible illuminated center dot, even in harsh sunlight or over a bright background. All Victory V8 Models have Schott FL & HT glass, 92% light transmission, Zeiss T* coatings, and fast-focus diopter adjustment (-3.5/+2). The Zeiss V8 1.1-8x24 is great for hunting that requires fast target acquisition.
Zeiss Victory V8 Features
• SFP Illuminated #60 Reticle
• 30mm main tube
• Capped Turret
• Fixed Parallax
• Fast Focus Diopter Adjustment
• Schott FL & HT Glass
• 92% Light Transmission
• Zeiss T* Coatings
In the Box
• Zeiss Victory V8 1.1-8x24 Rifle Scope
• Lens Caps
• CR2032 Battery
• Cleaning Cloth
• Quick Guide
| Magnification | 1.1x - 8x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1.1X to 8X |
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Exit Pupil | 9.9mm - 3.1mm |
| Eye Relief | 92mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 118.8ft - 16.2ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | 1.0 CM |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | No |
| Weight | 19.4 oz |
| Length | 11.1" |
| Max Elevation Adjustment | 172 MOA |
| Max Windage Adjustment | 110 MOA |



