Zeiss Victory V8 4.8-35x60 - Open Box
ASV/BDC Turret - SFP Illum #43 Reticle - 0.33 MOA
- Item: 522141-9943-040-X
- Brand: Zeiss
- Condition: Used
In stock
Special Price
$3,186.35
Regular Price
$3,999.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625
Give us a call at (800) 720-9625
Specifications
| Magnification | 4.8X - 35X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4.8X to 35X |
| Objective Lens Diameter | 60mm |
| Exit Pupil | 9.9mm - 1.7mm |
| Eye Relief | 92mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 25.8ft - 3.6ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | 1.0 CM |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 meters to infinity |
| Weight | 35.1 oz |
| Length | 15.7" |
| Max Elevation Adjustment | 48 MOA |
| Max Windage Adjustment | 29.2 MOA |



