Zero Compromise ZC420 4-20x50 FFP - FDE
- Item: 400-0582
- Brand: Zero Compromise
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
NOTE: Due to overwhelming demand for Zero Compromise products, most scopes and accessories sell out within 24 hours of arrival and may show as "Available to Backorder". Rest assured we are one of the largest stocking ZCO dealers in the USA and receive frequent shipments, so it is unlikely you'll get your hands on Zero Comp products faster or more reliably than from our team here at Sport Optics. For the most accurate product ETA or any other questions regarding the ZCO lineup, please give our experts a call at 800-720-9625!
The Zero Compromise ZC420 4-20x50 FFP rifle scope with MPCT1X reticle and 10 mil non-locking elevation turret in FDE finish is engineered for precision and reliability in long-range shooting and tactical operations. With 4-20x magnification and exceptional resolution, this scope ensures crystal-clear imaging and superior target acquisition at varying distances. The MPCT1X reticle features an open concept design, allowing for easy range estimation and quick wind and drop corrections, making it ideal for PRS competitions and tactical shooters who require speed and accuracy. The 10 mil non-locking elevation turret provides smooth, repeatable adjustments with a 27 mil elevation adjustment range for flexibility at extreme distances. The rugged FDE finish ensures weather resistance, providing a reliable and durable solution for competitive shooters, tactical professionals, and long-range hunters in any environment.
Zero Comp ZC420 Features
• Illuminated MPCT1X Reticle
• First Focal Plane
• Red/Green Illumination
• 36mm Tube
• 92% Light Transmission
• CW/CCW Turret Rotation
• 10 Mil Non-Locking Elevation turret
• FDE Flat Dark Earth Finish
In the Box
• Zero Compromise ZC420 4-20x50 FFP 400-0582
| Magnification | 4X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 10.9mm - 2.5mm |
| Eye Relief | 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.0 ft - 6.0 ft |
| Tube Diameter | 36mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Tan & Flat Dark Earth |
| Weight | 36.5 oz |
| Length | 12.8" |
| Max Elevation Adjustment | 35 MIL |
| Max Windage Adjustment | 20 MIL |
-
Zero Compromise 36mm Block Mount - FDE
6 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.004 In Stock -
Zero Compromise 36mm Block Mount - FDE
0 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00Available to Backorder -
Zero Compromise 36mm Cantilever Slimline Mount - FDE
6 MIL - 1.26" Optical Centerline
$468.00Only 2 Left! -
Zero Compromise 36mm Cantilever Mount - FDE
6 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00Only 2 Left! -
Zero Compromise 36mm Cantilever Mount - FDE
0 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00Only 2 Left!








