Zero Compromise ZC527 5-27x56 FFP - FDE
- Item: 400-0619
- Brand: Zero Compromise
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
NOTE: Due to overwhelming demand for Zero Compromise products, most scopes and accessories sell out within 24 hours of arrival and may show as "Available to Backorder". Rest assured we are one of the largest stocking ZCO dealers in the USA and receive frequent shipments, so it is unlikely you'll get your hands on Zero Comp products faster or more reliably than from our team here at Sport Optics. For the most accurate product ETA or any other questions regarding the ZCO lineup, please give our experts a call at 800-720-9625!
The Zero Compromise ZC527 5-27x56 FFP rifle scope with Tremor3 reticle and 10 mil locking elevation turret in FDE finish offers unmatched precision for long-range engagements. The Tremor3 reticle allows for quick range estimation and wind corrections, providing fast second-shot accuracy. Offering exceptional light transmission and optical clarity, the ZC527 ensures crystal-clear imaging even in low-light conditions. The 10 mil locking elevation turret allows for repeatable adjustments with precision, while the FDE finish adds rugged durability and tactical versatility for PRS competitors and tactical shooters.
Zero Comp ZC527 Features
• Illuminated Tremor3 Reticle
• First Focal Plane
• Red/Green Illumination
• 36mm Tube
• 92% Light Transmission
• CW/CCW Turret Rotation
• 10 Mil Locking Elevation turret
• Flat Dark Earth Finish
• Parallax Adjustable
In the Box
• Zero Compromise ZC527 5-27x56 FFP 400-0619
| Magnification | 5x - 27x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 27X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 10.47mm - 2.1mm |
| Eye Relief | 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.0 ft - 4.5 ft |
| Tube Diameter | 36mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Tan & Flat Dark Earth |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 meters to infinity |
| Weight | 39.5 oz |
| Length | 15.24" |
| Max Elevation Adjustment | 35 MIL |
| Max Windage Adjustment | 20 MIL |
-
Zero Compromise 36mm Block Mount - FDE
6 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.004 In Stock -
Zero Compromise 36mm Block Mount - FDE
0 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00Available to Backorder -
Zero Compromise 36mm Cantilever Slimline Mount - FDE
6 MIL - 1.26" Optical Centerline
$468.00Only 2 Left! -
Zero Compromise 36mm Cantilever Mount - FDE
6 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00Only 2 Left! -
Zero Compromise 36mm Cantilever Mount - FDE
0 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00Only 2 Left!










