Burris Signature HD 2-10x40
- Item: 200530
- Brand: Burris
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625
The Burris Signature HD 2-10x40 200530 scope benefits shooters and hunters who shoot at shorter distances. The Ballistic E3 reticle delivers accurate shots both near and far. The Burris Signature HD 2-10x40 is built with a 1" nitrogen-filled tube and includes push/pull locking turrets that can easily be reset to “0”.
Burris Signature HD 2-10x40 Features
• Ballistic E3 RFP Reticle
• Versatile Scopeperfict for Rimfire, Centerfire and Muzzle Loader Rifles
• 5x Zoom System with Premium, Multi-Coated Glass for Crisp, Bright Images
• Zero Stop Feature on All Target Knobs
• Push/Pull Locking Turrets
• Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
• Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
• High-grade optical glass
• Second Focal Plane
• 2-10x Magnification
• Burris Forever Warranty
In the Box
• Burris Signature HD 2-10x40 Rifle Scope
| Magnification | 2X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 10X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 8-3.5mm |
| Eye Relief | 3.5-3.8in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 54-10.8ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | No |
| Weight | 17.6oz |
| Length | 11.7in |







